úterý 13. března 2018

Ahoj všichni,
dneska je tu další recenze. Teď se to tu hemží jen recenzemi, ale recenzí není nikdy dost, no ne? Dneska se podíváme na knihu Jeden z nás lže od britské spisovatelky Karen McManus.
Jeden z nás lže je opět kniha patřící do skupiny Young Adult (ano je mi skoro 20 a ano čtu stále knihy Young Adult a ne, nestydím se za to). Byla poprvé vydána v roce 2017 nakladatelstvím Yoli.
O autorce toho moc nevíme. Žije s Massachusetts a je držitelkou magisterského titulu v žurnalistice na Northeastern univerzitě.

Může obsahovat spoilery!
   Hlavními postavami je premiantka Brownyn, princeznička Addy, "namakanec" Cooper, grázl Nate a kluk, který ví o všech všechno Simon. Těchto pět se sejde v jedné třídě po škole, poté co jim učitel zabaví mobily. Všichni tvrdí, že to jejich mobily nejsou, ale učitele to nezajímá. Po škole musí napsat esej, ale vyruší je bouračka na parkovišti u školy. Nahrnou se k oknu a pozorují, co se bude dít po bouračce. Ale nic se neděje, obě auta se minou a odjedou. Vrátí se tedy na svá místa. Když v tom se jeden z nich skácí k zemi. Kdo je vrahem a proč to udělal?
Kniha je zpracovaná moc hezky. Bohužel není v pevné vazbě, ale v paperbacku. Je psána chronologicky a vypravěčem se stane každý z hlavních postav. Je rozdělena na části a dále na kapitoly. V každé kapitole je vyznačen datum a čas. Kapitoly nejsou až tak dlouhé a rychle se do toho začtete.  Já ji přečetla skoro na jeden dech. Až tak mě kniha vtáhla. Bylo zajímavé si vytvářet teorie co se mohlo stát a proč se to stalo. Stejně jako to dělali postavy. Děj se netáhl a nebyla tam žádná dlouhá souvětí. Postavy si mezi sebou často povídají. Bylo by skvělý, kdyby se na základě knihy udělal i film. Pokud tedy už není. Dejte mi do komentáře vědět zda je film nebo ne. Protože si myslím, že tohle je fantastický námět na film. A co by to bylo za YA knihu, kdyby zde nebyla nějaká romantika. Zkuste si tipnout, které dvě postavy se dají dohromady. Jestli jste si tipli Brownyn a Natea, tak jste měli pravdu. Ano, premiantka a průserář se dali dohromady. Kdo by řekl, že zrovna Borwnyn bude na bad boys.
   Simon má vlastní aplikaci, kde na každého je nějaký příspěvek. Prozrazuje tajemství všech. Je mu jedno, že je outsider. V aplikaci najdete příspěvek, který pošpiní všechny vše. Chystal se zveřejnit i další příspěvky, které se týkají Brownyn, Coopera, Natea a Addy.
   Addy je fixovaná na svého přítele Jakea. Nedokáže udělat krok bez něj. Jak ale přežije být po škole, kde on není? Je považovaná za typickou blondýnu. Čím si tedy zasloužila být na Simonově aplikaci?
   Brownyn. Premiantka třídy. Samé jedničky a úplná docházka. Dělá i něco jiného než se učí? Ale jo, dělá. Občas se někomu vloupe do počítače.
   Školní grázl a darebák. Nate si zahrává se zákonem. Prodává drogy. Jeho otec není schopen fungovat bez alkoholu. Vlastně ani nefunguje. Alkohol je jeho jediná starost. Matka se někam zdejchla a už se nevrátila.  Nate je na vše sám. Nevadí mu to. Může si dělat vše, co chce. Občas za ním zajde probační, aby se ujistila, že nedělá nic nezákonného.
   Cooper je hvězdou baseballu. Namakanec, hezounek a sportovec číslo 1. Jeho otec je posedlý baseballem. Snaží se svého syna dostat co nejdál, aby se dostal na co nejlepší Vysokou školu, kde dostane stipendium. Coopera to někdy štve. Ale neřekne nic. Jaké skrývá tajemství on? Bezpochyby nejlepší hráč z týmu. Velké zlepšení po létě. Hodně trénoval nebo je v tom něco jiného?

   Já můžu knihu pouze pochválit. Děj byl opravdu chytlavý. Jak už jsem psala, tak jsem ji přečetla skoro na jeden dech. Jediné co mi vadí je, že je v paperbacku. Lépe se sice čte v této vazbě, ale také se rychleji rozpadne. Snad mi vydrží ještě dlouho a nebudu ji číst naposledy. Ráda se k ní opět vrátím.  Obálka je krásně zpracovaná. Vybrala jsem si ji hlavně kvůli obálce (opět vybírám knihu podle obalu). Měla bych se odnaučit soudit knihu podle obalu.
   Líbilo se mi, že tam je i ta romantika, protože bez té se kniha YA neobejde. Líbil se mi konec a doufám, že se líbí nebo bude líbit i vám. Těším se i na jiné knihy od autorky.Hodnocení: 8/10

Sledujte mě na DatabáziKnih a také na instagramu.Dejte mi v komentářích vědět, jaký názor máte vy na tuto knihu. Za každý komentář, ať pozitivní nebo negativní, jsem ráda.

čtvrtek 8. března 2018

Zdravím všechny,
Ano ano, jsem to já, po sto letech konečně na blogu. V poslední době jsem se k tomu nějak nedostávala. Ale jsem tu a snad jsem úplně nevyšla ze cviku.
Rozhodla jsem se, že se s vámi podělím, jaké aplikace mám v mobilu. Tak žádný zdržování a jdeme na to!
Nebudu vám tu ukazovat klasické aplikace, který má každý, jako je facebook, messenger nebo instagram. Spíš bych chtěla ukázat ty, o kterých si myslím, že jsou zajímavé. Všechny aplikace, které zde budu zmiňovat jdou na android a jsou zdarma. Nevím, zda půjdou i na apple.

STOCARD
Tuhle aplikaci mám hodně ráda. Nahrajete si do ní všechny karty a nemusíte je mít zrovna se sebou. Dají se sem nahrát všechny karty, které mají čárový kód. Používám to často, protože ne všechny karty mám v peněžence a ne vždy mám celou peněženku se sebou.

   
CLUE
Clue využívám pořád. Aplikace je jen pro holky. Je to aplikace na zaznamenání periody. Buďme upřímné děvčata. Nebýt této aplikace, tak vůbec nevím, kdy to mám dostat. Nerada jsem si to psala do kalendáře, protože to může každý vidět. V aplikaci můžete zadat sílu periody, bolesti, spánek, stav pleti a stav vlasů. Vlastně vše, co chcete. Takže když se vás příště bude ptát doktor, kdy naposledy jste to měly a jestli byly nějaké bolesti, tak budete vědět úplně všechno ohledně vaší periody a nemusíte si nic pamatovat.

                     

SETTLE UP
Popravdě tuto aplikaci jsem ještě nevyzkoušela. Ale slouží k zaznamenávání částek, které zaplatíte za kamarády nebo kamarádi zaplatí za vás. Myslím si, že to bude skvělý na cestování, kde každý platí něco. Z vlastní zkušenosti jsem takhle na dovolené s kamrádkama byla a byl v tom hrozný maglajs. Nevěděly jsme kolik má každá dát tý druhý. Určitě aplikaci budu využívat na cestách. 

                                     

BOMBUJ
Aplikace na filmy a seriály. Když jsem někde na cestě busem nebo autem, tak si ráda zkrátím cestu filmem či seriálem. Bohužel to není offline, takže musíte být připojeni na internet. Ale i tak tuto aplikaci využívám docela často, zvlášť v práci, když mám chvíli volna.

                     

SOUNDHOUND
I tuhle aplikaci docela často využívám. Znáte to, když koukáte na film a najednou je tam krásná písnička, ale nevíte, jak se jmenuje?  Tak s touhle aplikací jí lehko najdete (Haha, to zní jako reklama). Aplikace funguje i offline. Nahrajete a uložíte a až budete připojeni na internet jen vyhledáte. 

                    

HOMESCAPE
Musí tu být i nějaká ta hra, ne? Na Homescape jsem závislá. Pořád se snažím dostávat dál a dál. Je to hra, kde vlastně opravujete hotel. Musíte postupně plnit úkoly. Plníte je tak, že sbíráte takové hvězdičky. Ty vyhráváte, když uděláte jeden level. Levly jsou něco jako Candy crush (což je taky skvělá hra a mám jí v mobilu). 

   

neděle 4. března 2018

Ahoj,
zdravím vás u nového článku a tentokrát si dáme recenzi na knihu, která se mi víc líbila zvenku než uvnitř. Pokud vás tedy zajímá víc, určitě čtěte dál.
 

Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení je knižní soubor povídek od autorů žánru Young adult, který sestavila Stephanie Perkinsonová. Kniha byla vydána v roce 2015 nakladatelstvím CooBoo (CooBoo je zkratka dvou slov - cool a books), které se specializuje především na knihy pro teenagery, je vázaná a má 380 stran, jež jsou lemovány růžovými okraji s ozdobami světýlek.
Jak jsem již napsala v úvodu, design knihy je podle mě to nejlepší, co nám tohle dílko může nabídnout. Bude se nám krásně vyjímat v knihovničkách, jinak to nevidím.
Vzhledem k tomu, že jde o 12 povídek se zimní tématikou, rozhodla jsem se rozebrat každou zvlášť, protože některé byly lepší a jiné horší. Dokázala bych i vybrat jednu nejmilejší a nejpovedenější, což se mi také moc často nestává.
Nechci vás od knihy úplně odradit hned takhle na začátku, vím o spoustě lidí, kterým se líbilo vše, co bylo v knize napsáno, ale já to tak bohužel nemám. Ráda bych přesto vyzdvihla to, co stojí za přečtení a naopak ušetřila váš čas od těch nezajímavých a nudných povídek. Tak jdeme na to!

Rainbow Rowellová - O půlnocích
První povídka od autorky knih Eleanor & Park nebo Fangirl se mi vcelku líbila. Nebyla to ale žádná velká hitparáda a vzhledem k tomu, že jsem četla právě tyhle dvě její zmíněné knihy, tak jsem čekala možná něco víc.
Povídka je rozdělená do pěti částí, pětkrát se totiž ocitneme před půlnočním odpočítáváním nového roku. Hlavní hrdinka se jmenuje Megs, což je podle mě pěkné jméno, které autorka spárovala s chlapcem jménem Noel. Je mi jasné, že vám je jasné, jak tahle povídka skončí a popravdě ani nijakého hlubokomyslného příběhu se nedočkáte. Za mě průměr.

Kelly Linková - Dáma a Liška
Tahle americká autorka pro mě byla úplně něčím novým. Nečetla jsem od ní žádnou knihu, takže jsem vůbec nevěděla, do čeho jdu, ale těšila jsem se na to, protože mě zaujal název povídky.
Musím ale říct, že tenhle příběh pro mě byl nejnudnější z celé knihy, bohužel. V příběhu jsem se pořádně nevyznala a během čtení se ztrácela. Navíc mě autorčin styl psaní odradil asi po prvních třech stránkách, takže pro mě bylo trochu mučení Dámu a Lišku dočíst.    

Matt De La Pena - Andílci ve sněhu
Další naprosto neznámý autor a jeho opět zajímavý název povídky. Tenhle příběh byl celkem milý, styl psaní se mi líbil a Andílky ve sněhu jsem přečetla s radostí. Bohužel to ale nebylo tak dobré, aby mi v hlavě uvízlo, jak se vlastně příběh Haley a Shye vyvíjel. Tak poznám, že je něco fakt skvělé, když mě to chytně za srdce a dalšího půl roku si přesně pamatuji, o co tam vlastně šlo. Jak jsem již řekla, zde se mi to nestalo, ale i přesto tahle povídka patří rozhodně k těm lepším.
V podstatě jde o příběh chlapce a dívky, kteří se postupně seznamují, protože bydlí ve stejném domě a zůstali na svátky sami doma. 

Jenny Hanová - Najdeš mě podle Polárky
Knihy od Jenny Hanové jsem bohužel ještě nečetla, ale chystám se na ně co nejdřív, jelikož jsem například na sérii Všem klukům, které jsem milovala slyšela samou chválu. Její povídka se mi líbila a rozhodně to byla jedna z těch dobrých. Styl psaní má autorka milý, nenáročný a přehledný.
V tomhle příběhu se dozvídáme o dívce Natty, která žije se Santou Clausem a elfy. Natty se hrozně líbí pohledný elf Flynn, který ale flirtuje s jinou elfkou, Elinor. Natty je obyčejné děvče a na téhle povídce se mi moc líbilo, že původ dívky je v Jižní Korei, což je dost nezvyklé na knihy, které běžně čtu. 

Stephanie Perkinsonová - To je Yulský zázrak, Charlie Browne
Asi nejzajímavější, nejmilejší a příběhově nejkrásnější povídka pro mě byla od autorky, která celou knihu sestavila. V příběhu se seznámíme s Marigoldou, dívkou žijící v panelovém domě, se svou matkou, ne zrovna bohatým životem. Nedaleko stojí stánek s prodejem stromků na vánoce, kde obsluhuje Sever, velice pohledný mladý muž. Samozřejmě se do něj Marigolda zakouká. Zápletkou je, že si Marogolda poručí stromek, jenže ho nemá jak dostat domů, a tak jí Sever pomůže. Nakonec zjistí, jak dívka žije, všude po bytě jsou totiž krabice s věcmi, takže se k nim domů stromek nevejde. Sever se nabídne a pomůže jí byt dát do pořádku, načež se i on zakouká do ní. No a jak by to asi mohlo skončit?    

David Levithan - Váš záskok za Santu
Klasickým tématem tohoto autora je podle mě homosexualita. Samozřejmě se i v této povídce jedná o dva gaye, kteří spolu randí. Jeden požádá toho druhého, aby se pro jeho sestru převlékl za Santu a ten mu přání splní, i když z toho není nadšený.
Celkově se povídka povedla, řekla bych. Je sice relativě krátká (třeba oproti Dámě a Lišce), ale autor píše hezky a čtivě. Tuhle doporučuju!

Holly Blackoá - Krampuslauf
Krampuslauf se mi docela líbil. V téhle povídce se setkáme s trochou nadpřirozena, což je mi sympatické. Námět i zpracování příběhu je dobré a stojí za přečtení.

Gayle Formanová - Cos to sakra provedla, Sophie Rothová? 
Autorka knihy Než jsem tě poznala mě zklamala. Opět jsem od ní čekala víc. V povídce se až moc opakuje věta "Cos to sakra provedla, Sophie Rothová?" a i příběh mi přijde nemastný neslaný.

Myra McEntierová - Kyblíky s pivem a jezulátko
U tohoto příběhu jsem se snad celou dobu usmívala. Hlavním hrdinou je chlapec, velký uličník, jehož asi největším průšvihem bylo podpálení kostela. Tam se ale mělo konat brzy představení a oblečení pro herce shořelo na popel. Hlavní hrdina se záhy zamiluje do Gracie, dcery pastora, která ve hře také hraje. Nakonec si náš průšvihář udělá zelený puntík nejen u ní, ale i u jejího otce, když zachrání celé představení. 

Kiersten Whiteová - Vítete ve Vánocích, CA
Má druhá nejoblíbenější povídka z této knihy. Nechci vám o ní prozradit mnoho, protože chci, abyste si ji vychutnaly až při čtení. Tohle čtení si zamilujete, budete se červenat a usmívat se od ucha k uchu celou dobu.

Ally Carterová - Betlémská hvězda
Na můj vkus bylo tohle trochu moc přitažené za vlasy. Autorka měla na začátku dobrý úmysl, ale jak to bylo celé dokončeno se mi nelíbilo. V příběhu jde o to, že se na letišti potkají dvě dívky, které si vymění letenky, přičemž vlastně vůbec neví, kam letí a co tam budou dělat. Hlavní hrdinka Lydia se tedy vydává za druhou dívku Huldu, protože když přiletí, na letišti na ni čeká její nová rodina. Lydia se postupně seznámí s Ethanem, který se jí líbí. Co se ale stalo na konci povídky, to si přečtěte sami. Nemůžu vám vykecat vše.    

Laini Taylorová - Dívka, která probudila snílka
Poslední povídka byla celkem fajn. Hezký nápad i zpracování, autorčin styl psaní je dobrý. Bohužel jsem ale byla z knihy tak zklamaná, že jsem tuhle poslední povídku chtěla doklepat co nejdřív, takže jsem si ji ani tolik neužila.


Celkový dojem z knihy je tedy mírné zklamání. Čekala jsem, že příběhy autorek, které běžně čtu, budou fenomenální, ale to se nestalo. Také mě zklamalo, že jsem z celé knihy znala asi jen 5 autorů, a to se v žánru young adult docela dost pohybuji, takže si nemyslím, že by zde měli příběhy ty nejlepší z nejlepších.
Do další povídkové knihy, kterou tato autorka sestavila, se chystám opět pouze jen díky skvělému designovému zpracování, které mě prostě přitahuje.

Jak jste na tom vy? Četli jste tuto knihu? Zaujala vás?
    

pátek 16. února 2018

Ahoj všichni,
doufám, že si užíváte krásný únorový den a pokud ne, jsem tady abych vám spravila náladu dnešním článkem. Cestování mám obecně moc ráda, ať už se podívám na nová místa v naší malé, zato nádherné zemi nebo objevuji zákoutí cizích krajin. Jedna z věcí, na kterou mě určitě utáhnete, je jídlo. Protože ho miluji. A pokud spojíte pizzu a víkend v Itálii nebo mě pozvete na francouzský croissant, když se mi za zády bude vyjímat Eiffelovka, jsem rozhodně vaše.
Co si ale budeme povídat, ne vždy je snadné zorganizovat takový výlet. Což však neznamená, že bychom měli sedět doma na zadku, pokud nás láká zažít něco nového. Zimní semestr na vysoké jsem končila relativně pozdě, jelikož mi poslední zkouška utekla o bod, a tak jsem si ji musela zopakovat. Následně jsem ale měla volný týden, a tak jsem se spojila se svou nejlepší kamarádkou Sabčou (která je zmiňovaná v každém druhém článku, haha) a vyrazila jsem na dva dny do Plzně. Během téhle relativně krátké návštěvy jsme společně navštívily pár podniků, které bych vám touhle cestou ráda představila a nalákala vás k jejich návštěvě, protože podle mě stojí zato. Pokud budete mít tedy cestu do Plzně, západočeského města vyhlášeného pivovarnictvím, vyzkoušejte místo KFC nebo "Mekáče" také něco nového. V metropoli Plzeňského kraje naleznete spoustu možností, kde se chutně najíst či si dát fantastickou kávu a koláč.

SUPA SUPA 
Když jsem přijela do Plzně, měla jsem trochu hlad, protože jsem byla na cestě docela dlouho. Moje kamarádka ale trvala na tom, že mi musí ukázat náměstí a katedrálu sv. Bartoloměje, která se nachází uprostřed. Hned potom jsme naštěstí vyrazily právě do bistra Supa Supa, které se nachází v ulici Dřevěná a je snadno k nalezení. Otevírací doba nám hrála do karet, což bylo super a hned jak jsem zahlédla ceduli jsem se tam těšila ještě víc. Musím říct, že jejich prostory nejsou velké, naleznete zde tak 8 stolů, a věřím, že v době oběda je tam narváno, protože i my jsme měly problém sednout si, ale určitě stojí zato si třeba chvíli počkat.
Obsluhovala nás moc milá slečna a interiér se nám hodně zalíbil. Celé bistro se nese v jednoduchém duchu a můžete dorazit i s malým dítkem, jelikož vám poskytnou dětskou židličku, bryndák a lžičku.
Kromě denní nabídky, kterou mimochodem najdete na jejich webu, se nebojte vyzkoušet i další zajímavá jídla. V Supa Supa se nají jak vegan, vegetarián, tak i člověk s bezlepkovou dietou. U pultu mají také velkou nabídku limonád, včetně domácí, a samozřejmě se klidně zastavte i na dopolední kávu nebo čaj. 
Z osobní zkušenosti bych se vrátila na cizrnovo-bramborový krém s kurkumou a kokosovým mlékem (což bylo vlastně to jediné, co jsem tam ochutnala), který byl fakt výborný. Cenově je tenhle podnik na tom dobře, nečekejte žádné přemrštěné ceny. Všimla jsem si, že nabízejí jak slaná, tak sladká jídla, to mi přijde fajn, a v Plzni jsem na tuhle polévkárnu slyšela jen dobré ohlasy.

CROSSCAFE
Ještě ten den mě Sába zatáhla do kavárny na něco dobrého. Bylo opravdu velké množství míst, kam jsme mohly zajít, ale my si vybraly netradičně umístěnou kavárnu CrossCafe, o které jste určitě už také slyšeli. Tenhle podnik se nachází ve výškové budově Sky na Anglickém nábřeží, asi v 16. patře, což je samo o sobě celkem zajímavé, si myslím. A nebojte, dá se tam dojet výtahem.
Určitě doporučuji návštěvu k večeru. Máte tak krásný pohled na celé město, které se zahaluje do tmy, přes zimu navíc krásně osvětlené spoustou světýlek.
Měly jsme štěstí na opět velice milou obsluhu a interiér kavárny se nám také moc líbil. Co se cenové relace týče, tak podle mě se řadí mezi středně drahé, ale do 100 Kč si zvládnete dát kafčo i něco sladkého na zub. Za mě doporučuji rozhodně čokoládový mousse dortík, který chutnal ještě lépe než vypadal, což jsem nechápala. Z nabídky si však vyberete i pochutiny bez lepku a do kávy si můžete dát různé příchutě nebo třeba sojové mléko, to vše ale za příplatek. Zároveň nabízejí i slaný sortiment jako např. saláty, panini, sendviče či plněné croissanty.
Obě jsme byly moc spokojené, a pokud se někdy opět ukážu v Plzni, tak určitě nevynechám tohle krásné místo.

UCTÍVANÝ VELBLOUD
Sice jsme byly nacpané k prasknutí, ale večer jsme zavítaly ještě do restaurace Uctívaný velbloud, nacházející se v ulici Americká, na kterou mi Sabča pěla také jen chválu, tak jsem se potřebovala přesvědčit. Na první pohled je tenhle podnik jakoby zastrčený a já si dveří, které vedou dovnitř, třeba vůbec nevšimla. Po příchodu nás pozdravila opět sympatická obsluha a my se usadily. O tom, jak populární tahle restaurace je, podle mě vypovídala spousta cedulek s nápisem rezervace. Co se interiéru týče, tak bylo vše laděné do dřeva a kamene. Na zdech se vyjímaly různé obrazy a místo klasického jídelního lístku byly na stolech jakési noviny.
Objednaly jsme si pouze krokety s tatarkou, které bohužel neměly, tak jsme šly nakonec do steakových hranolek. K pití jsem měla klasicky Colu a Sabča jejich vlastní pivní speciál s názvem stejným jako název celého místa. Jídlo bylo dobré, fakt. Moje pití bylo sice dražší než hranolky, ale to už tak asi chodí. Domácí tatarka nám moc chutnala a pivního Velblouda bych nezavrhla ani já (a to normálně pivo nesnáším!). Pokud by vás zajímal celý jídelní lístek včetně denní nabídky a nápojový lístek, podívejte se na jejich přehledné webovky, tam určitě najdete vše, co potřebujete vědět. Za mě další podnik, který bych se rozhodně nebála navštívit znovu!


LE FRENCHIE CAFÉ
Druhý den jsme se vydaly do téhle francouzské kavárničky, kterou jsem našla přes Tripadvisor. Nachází se ve Smetanových Sadech a jejich otevírací doba je velmi přívětivá. Interiér je pěkný, ale na můj vkus zde byla snaha udělat hodně místa na malém prostoru, což se ne vždy povede. Chyběly nám i věšáky na bundy a byly jsme zde v době, kdy bylo opravdu narváno, takže z toho jsme byly trochu zklamané. Slečna, která nás obsluhovala byla vstřícná, ale vzhledem k tomu, že na stolech není lístek, ze kterého by si člověk vybral, musíte si dojít k pultu, nad nímž je na ceduli napsaná nabídka. Ta pro mě byla trochu zmatená a nepřehledná. Ve vitríně se pravděpodobně zamilujete do jejich dortů, které vypadaly skutečně nádherně, ale cenově se mi to moc nezamlouvalo.
Nakonec jsem vyzkoušela tmavou horkou čokoládu, v nabídce je i bílá, která tedy za těch 60 Kč opravdu stála. Lepší jsem snad nikdy neměla. Táhla se jako puding a slečna mi ji přinesla v krásném hrnečku. K tomu jsem si dala cookies (prostě sušenka s čokoládou), která byla také fantastická a asi za 25 Kč jsem si na ní pochutnala moc.
Z téhle kavárny jsem sice nebyla tolik nadšená, jak jsem zprvu očekávala, ale stejně bych ji doporučila. Věřím, že dortíky budou stát zato a v nabídce mají i velkou spoustu čajů, z nichž doporučujeme společně se Sabčou skořicový.


SUŠENKÁRNA
Posledním místem, které jsem během návštěvy Plzně okoukla, byla sušenkárna v Havlíčkově ulici. Na tenhle obchůdek jsme narazily náhodou a nalákala nás dovnitř hlavně pěkná cedule (jako co si budeme povídat). Při příchodu nás do nosu okamžitě praštila krásná sladká vůně. Všude okolo nás byly úhledně vyskládané průhledné pytlíčky se sušenkami různých tvarů, velikostí, barev i příchutí. Krámek je opravdu maličkatý, vejdou se tam sotva dvě osoby (měly jsme sice batohy, ale i tak).
Na pultu najdete velké skleněné sklenice, kde si můžete sušenky vzít po jednom kusu, kdybyste jich chtěli vyzkoušet víc. A to budete, věřte mi. Jakmile vejdete, tak s prázdnou neodejdete. Paní byla velice milá a sympatická, dokonce se s námi zapovídala.
Pokud sháníte něco neobvyklého, tak zde si vyberete, pokud sháníte sladké bez lepku, dojděte se podívat, pokud máte rádi makronky, i ty zde nakoupíte. Na webových stránkách jsem dokonce našla veganské sušenky nebo slané sušenky.
Zkoušela jsem sušenky s rozmarýnem a mořskou solí ve tvaru hvězd a byly fakt výborné, krásně měkké a asi za 35 Kč, což se podle mě vyplatí. Příště bych určitě vyzkoušela ještě nějaké jiné, hodně mě lákají kokosové.      


Doufám, že vám článek pomohl s výběrem pokud jste z Plzně a okolí nebo se tam chystáte. Samozřejmě budu ráda, když se do komentářů podělíte o nějaké vlastní tipy na super podniky v Plzni. 
Navštívili jste některý výše zmíněný? Jak se vám tam líbilo?  

úterý 6. února 2018

Ahoj.
Určitě nejsem sama, kdo má nějaké představy a sny o tom, co by si jednou chtěl koupit. Během prvního měsíce nového roku si vždy udělám koláž věcí, které bych si do Silvestra chtěla pořídit, a tak je mám pořád na očích a potom se mi lépe šetří do prasátka. Samozřejmě tady nejde jen o materiální věci, dřív jsem si takový seznam dělala i na zážitky a nehmotné věci, ale zjistila jsem, že tenhle seznam během roku několikrát pozměním, doplním nebo seškrtám, a tak to nechávám spíš na náladě a času.
Wishlisty se mi ale osvědčily také tím, že když nevíte, co na narozeniny nebo Vánoce, juknete se na obrázek a hned víte, o co si máte požádat rodiče nebo kamarády. Sama si totiž ne pokaždé vzpomenu na to, co bych zrovna chtěla nebo spíš potřebovala.
Na konci roku si potom udělám výčet toho, co jsem si zvládla splnit a těch pár věcí, co třeba zbyde, si buď přenesu do dalšího roku nebo zjistím, že o ně ani tolik nestojím.  


Letošní wishlist pro mě bylo relativně jednoduché sestavit, protože je dost věcí, které bych momentálně uvítala, ale nemůžu si je třeba finančně dovolit, takže to chce trochu času, než si na ně našetřím.
Se začátkem roku jsem si také uvědomila, co bych chtěla dělat dál a jakým směrem bych chtěla posouvat sama sebe a od toho se některé věci odvíjí.

TREKINGOVÉ KALHOTY
Vzhledem k tomu, že můj přítel je vášnivým... vlastně je zapálený do všeho, takže pořád někde lezeme a chodíme (jenom ne po městě, to ho nebaví), tak jsem byla donucena si pořídit nějaké kalhoty na tahání ven, které toho snesou trochu víc než moje současné legíny. Můžu vám i prozradit, že kalhoty už jsem sehnala v povánočních slevách v obchodě Salomon a docela se mi líbí (docela dost, ale neříkejte mu to, jinak mi to bude předhazovat). Jsou černé, jak jsem si přála, musím přiznat, že i pohodlné, a nemám v nich prý tak velký zadek, jak jsem si myslela. Takže paráda. Pokud by vás zajímalo, jak vypadají na mně, tak šup sem.    


HOLÍNKY 
Tohle je jediná věc na seznamu, nad kterou uvažuji teprve chvíli a nejsem si úplně jistá, jestli do ní peníze opravdu vrazit. Loni jsem viděla u někoho na instagramu Hunter holínky. Ty černé mě nijak zvlášť nevzaly a navíc jsem si říkala, že je to pro mě asi trochu zbytečné, že bych je stejně nevyužila. Jenže pak jsem objevila tyhle žluté krásky jako dělané pro čmeldu (což nejsem logicky, ale prostě, víte co). No a zamilovala jsem se.    

BATOH NA VĚTŠÍ DOBRODRUŽSTVÍ
Nejsem si úplně jistá, jestli někdy podniknu tak velkou cestu jako Cheryl Strayd v Divočině, ale zkusit bych to chtěla. Kvalitní (a stylové) vybavení je určitě důležitou součástí každé takové výpravy, a tak by se hodil batoh jako mám na obrázku.

ETIKETA PANA ŠPAČKA
Myslím, že je důležité vědět, jak se chovat a co nosit v určitých situacích, které nás provázejí životem. Kdo se představí jako první, kdo vejde do budovy jako první, jak se chovat ve vlaku či letadle? Tohle jsou pro mě základní otázky. Nejsem ale naivní, abych si myslela, že teď všichni budeme znát pravidla správné etikety, muži budou gentlemani a ženy pravé dámy. Já se ale nechci cítit trapně v tak očividných situacích, které pan Špaček ve své knize zmiňuje, takže bych si ji ráda přečetla a měla ji ve své knihovně, abych se k jeho řádkům mohla v případě ztráty paměti kdykoliv vrátit.  

ŠLEHAČKOVÁ OBLAKA
Propadla jsem boomu posledních pár měsíců a kniha Šlehačková oblaka od Terezy Salte se mi dostala pod kůži. Obálka je naprosto bezkonkurenční a to mi ke štěstí stačí, takže sem s ní. 

PERA A FIXKY PRO MODERNÍ KALIGRAFII
Miluju papírnictví. Barevné pastelky a černé fixy. Výlohy plné skicáků a drahých výtvarných potřeb. Od malička si ráda kreslím, tvořím a slepuju neslepitelné. S koupí Dolleru pro tento rok jsem se nadchla pro kaligrafii, tedy krasopísmo. Na Instagramu sleduji xy lidí, kteří tomu také propadli a asi bych chtěla být jednou z nich. Nebo to aspoň zkusit a pak uvidíme.  

FOAM ROLLER 
K pohybu jsem vedená už odmala, a možná na to nevypadám, ale sport mám fakt ráda a určitě v mém životě vyplňuje velkou část. Ze všeho nejvíc si užívám běhání, je to pro mě odreagování i zábava. Pěnový válec je jednou z pomůcek, po které toužím, protože si myslím, že tělu může jeho pravidelné používání opravdu prospět. 

DESKOVKA ACTIVITY
Kdo miluje deskovky tak jako já? Asi jen Sabča.
Activity doma ještě nemáme, ale moc bych je chtěla, protože vím, že tahle hra je pěkná zábava.

TRAILOVÉ BOTKY
Boty na běhání v terénu jsem měla v úmyslu si pořídit už tak půl roku. Rozhodla jsem se totiž na 100%, že poběžím v roce 2018 Horskou výzvu (od Rock Pointu, znáte?) a tam se mi budou kvalitní boty fakt hodit. Moje silničky by to asi nezvládly, si myslím. Ale je to věc, kterou už jsem si stihla také koupit během povánočních nákupů (stejně jako výše zmíněné kalhoty, boty najdete v článku zde). Jsou zcela podle mých představ a na noze tak pohodlné, že se ten závod poběží snad sám. 

ELKA UNDERWEAR
Jsem holka, která má ráda roztomilé věci. A přesně tak vidím noční prádlo od Elky. Jejich kraťásky jsou designově opravdu krásné a nejvíc se mi líbí ty pro páry. A tak nějak doufám, že do nich přítele jednou dokopu a budeme je v našem společném domově hrdě nosit ve dne v noci. (Momentálně zboňuju valentýnskou kolekci, tak ji určitě očekujte!) 

ZOUBKOVÁ KOSMETIKA OD LUSH
Lush už je profláklá značka tady u nás v České republice, ale málokdo ví, že kromě koupelové kosmetiky prodávají také něco na zuby. A to konkrétně tabletky na zuby. Jakože místo zubní pasty. Prostě. Je to hustý. A já to chci vyzkoušet. Už brzy.

OBAL NA NOTEBOOK 
Jedna z položek mého seznamu, na kterou tak nespěchám. Obal na noťas totiž mám, ale je bez ucha na tahání, což je dost nepraktické, a už ho mám asi 5 let, takže jo, vypadá moc dobře. Krásné (a docela drahé na můj vkus) jsem viděla v Mohitu, ale bohužel by se tam můj brouček nevešel, tak snad seženu nějaký jiný.  

EXTERNÍ DISK
Nikdy jsem si nic nezálohovala. U telefonu se mi to vymstilo a přišla jsem o některé své fotky, tak jsem se rozhodla proti tomu bojovat, aby se to už víckrát nestalo. Nebo abych tomu nešla naproti aspoň. Takže momentálně je tohle jedna z prvních věcí, do kterých budu investovat.  

Děláte si wishlisty? Co si chcete v nejbližší době pořídit vy?

středa 31. ledna 2018

Zdravím všechny,
Dlouho jsem se neozvala, já vím, já vím. Ta práce mě zabije jednou. 
Takže hned začnu ať to nezdržuji. Dneska jsem si pro vás připravila recenzi na knihu Probuzení Simona Spiera od autorky Becky Albertalli. Kupovala jsem ji trošku na blind. Vůbec jsem nevěděla co od ní můžu čekat a mile mě překvapila. Je to romantika, ale ne klasická. Jde totiž o vztah kluka s klukem. Její děj pojednává o chlapci Simonu Spierovi, který je už delší dobu gay, ale zatím to nikomu neřekl. Přes email si dopisuje s Bluem, což je jen jeho emailové jméno, aby nikdo nepoznal, jak se doopravdy jmenuje. Simon má taky své emailové jméno. Ale ve skutečnosti se nikdy neviděli, i když spolu chodí na stejnou školu. Blue ví vše o SImonovi a Simon ví vše o Blueovi, jen neví kdo jsou ve skutečnosti. Simon se začíná zamilovávat do Blue a snaží se ze všech sil rozšifrovat z jeho zpráv kdo Blue doopravdy je. Jenže se mu to moc nedaří. Mezitím se odehrává drama v jeho rodině a s přáteli. Simon má tři nejlepší kamarády, Nicka, Abby a Leu.  
Jeho rodina je trochu podivinská. Jeho matka je psycholožka, což dává najevo tím, že všechny analyzuje. Otec je zábavný, snaží se vše otočit ve vtip. A sestra Nora se zase straní společnosti, raději sedí doma v rohu na gauči a čte si knihu (něco jako já). Druhá sestra Alice už s nimi nebydlí, ale za to přechovává také jedno tajemství. Další hlavní postavou je Martin, Simonovo spolužák. Simon si s Bluem píše převážně přes školní počítače. Jenže se jeden den zapomene odhlásit a Martin si sedne po něm k počítači. Vyfotí si co si psali s Bluem. Martin přijde za Simonem a pohrozí mu, že email zveřejní na Tumblr (zpovědnice), pokud ho neseznámí s jeho nejlepší kamarádkou Abby. Simonovi se to vůbec nelíbí, ale nemá na vybranou. Nechce prozradit jeho a Blueovo tajemství. Snaží se tedy dát Abby dohromady s Martinem. Mezitím se také snaží přijít na to kdo je Blue. V jednu dobu si myslí, že Blue je Martin. Ale proč by ho vydíral? To nedávalo smysl. Padne plno jmen, ale ani jedno není Blue. 

 A ještě k tomu všemu Simon přichází s Coming outem. Chce své rodině a přátelům říct, že je gay. Autorka tím poukazuje , že není za co se stydět. A to si myslím i já.
Simonovu postavu zbožňuji celou knihu. Je to ten typ kluka, který bych označila za ťunťu. Ten, kdo to četl mě pochopí (snad). A vůbec se mu povahu nemění, když je gay. Nechová se nijak zženštile. To vůbec ne. Chová se jako normální puberťák. Jen neletí na holky, ale na kluky. Drží v sobě sarkasmus, a to se mi líbí (možná proto, že jsem také sarkastická?). Je vtipný, viz. část, kde zkouší představení v dramaťáku. Hodný, ale nenechá si šlapat po hlavě (nebo-li si nenechá si srát na hlavu). Prostě ideální kluk. Jen škoda, že je jen v knize a že je na kluky.
Sama jsem do konce knihy nevěděla kdo vlastně Blue je. Měla jsem několik podezření, ale žádné nevyšlo. Jsem ráda, že to skončilo jak to skončilo. A vůbec nevidím nic špatného na lásce mezi muži, na lásce mezi ženami nebo na lásce mezi lidmi s tmavší a světlejší pleti. Konec mě mile překvapil. Už jsem ani tu naději neměla. 
Příběh byl hodně čtivý. Tam čtivý, ze jsem knihu přečetla za 2 dny asi (ano, chodím do práce a skoro nespím, protože si čtu). V knize bylo plno citátů, které se mi zalíbily. A ta obálka!!!!! Určitě stojí za koupi, pokud jste milovníci romantiky, jako jsem já. 
A četla jsem, že má vyjít i film! Už se těším až budu moct porovnávat knihu s filmem!!
Tak jo, to bude vše.


Hodnocení: 8/10      neděle 28. ledna 2018

Ahoj.
Asi jsem nebyla tak hodná, jak jsem předpokládala, když jsem od Ježíška pod stromečkem nenašla všechny ty věci, které jsem si tak moc přála. Tak jsem se rozhodla zakročit a vyrazit s kamarádkou na povánoční nákupy. Internetové stránky i kamenné obchody jsou plné slev a výhodných akcí, tak jsem si to neodpustila a udělala si radost i takhle po Vánocích. A myslím, že pokud je něco, po čem už dlouho toužíte nebo to prostě potřebujete, tak teď je ta správná doba na to se po tom poohlédnout. Držím palce.
Ve čtvrtek jsem tedy vyrazila s kamarádkou Lenkou do Prahy. Vyhradily jsme si celý den na nákupy, takže jsme dopoledne mohly strávit v pražské Fashion aréně ve Štěrboholech a po obědě se přesunout do obchodního centra Chodov, kde jsem byla poprvé v životě.
Koupila jsem si toho dost, ale na svoji obranu říkám, že to byly takhle velké nákupy za dlouhou dobu. Jela jsem tam s určitou představou a ta se nakonec vyplnila, takže jsem byla moc spokojená. Do článku jsem se rozhodla zařadit i nákup, který jsem uskutečnila asi o týden dřív, než jsem vyrazila do Prahy.

Jako první jsem si vybrala boty. Ty jsem sháněla už asi půl roku a nyní jsem byla připravená do nich zainvestovat, pokud mi budou sedět a budou se mi líbit. A tak se stalo. Tyhle krásky od značky Salomon jsou určené pro běh v terénu, proto mají na špičce i tu "vidličku" a zespodu tak hrubou podrážku. Barva mi naprosto vyhovuje, hodí se mi k outfitu na Horskou výzvu, kterou se letos s Lenkou chystáme běžet, takže super.       
Druhou nejdražší položkou jsou kalhoty opět od značky Salomon. Jsou to takové ty trekové kalhoty, které si údajně můžete klidně zašpinit a můžete v nich dělat kde co a ony to vydrží. Tak uvidíme no. Každopádně jsou černé a jsem s nimi fakt spokojená. Story je to stejná jako u bot, dlouho jsem hledala takové, které mi prostě padnou a budou vypadat dobře. A tady jsou.
Další věc, kterou jsem potřebovala už dlouhou dobu, byla peněženka. Pořád jsem si nemohla vybrat tu pravou, až jsem na ni narazila v obchodě Stradivarius. A je krásná, co říkáte?
Zároveň nevím, jestli bych to byla já, kdybych odjela bez trička. Tak jsem si vybrala rovnou dvě. Jedno je spíš taková srandička a za tu cenu (69 Kč) jsem ho tam opravdu nemohla nechat. Je ze Sinsay a přijde mi fakt super, hodně originální.
A druhé mě zaujalo nejprve barvou, protože v mém šatníku se hodně vyskytuje černá nebo bílá, ale zářivějších barviček tam moc nemám. Tak jsem si tohle vzala do kabinky s tím, že uvidím, jak bude vypadat. No a moc se mi líbilo, asi i díky tomu, že je vlastně tak jednoduché. Kdyby se vám líbilo, tak je z nové kolekce Tally Weijl a seženete ho za 149 Kč. (Na postavě ho můžete vidět na fotce s kalhotami.)
  
Poslední dva úlovky z Prahy jsou svršky z C&A. Tenhle obchod mám vcelku ráda a dost často si tam něco vyberu. Tentokrát jsem neodolala bílé mikině s nášivkami, protože je to teď velký trend a já jsem tomu propadla, a svetříku s balonovými rukávy (což na fotce není moc vidět), který je opět zdoben nášivkami. Jsem si dost jistá, že tyhle dva kousky v nejbližší době také ještě seženete, pokud se vám líbí.
No a kdo si myslel, že bych se obešla bez nákupu nějaké knihy, tak ne-e. Mám tady zase pár pěkných kousků do knihovničky, tak se na ně pojďme podívat.
Kniha Teď už tě vidím se mi ocitla v košíku asi jen díky její skvělé ceně (44 Kč). Tak jsem se rozhodla dát jí šanci, aniž bych četla anotaci. Takhle já to prostě někdy dělám.
Druhou knihou na fotce je Život ve dvou od skvělého spisovatele Nicholase Sparkse. Již jsem od něj něco četla a jeho styl psaní se mi moc líbí. Navíc tahle obálka je prostě skvělá a co se obsahu týče, tak i příběh mě zaujal.   
Po téhle knižní sérii jsem pokukovala už nějaký ten pátek, ale trochu jsem se toho bála. Když mi ji ale doporučily dvě kamarádky nezávisle na sobě, tak jsem si řekla, že v tom asi něco bude. Na Knižním klubu byly navíc všechny tři zlevněné, tak jsem si řekla, že je to osud a prostě je zkusím.
No a předposledními přírůstky jsou tyhle dvě naučné knížky. Jak asi víte, momentálně studuji němčinu, a i když jsem nucena používat samé termíny a těžká slova, tak běžné věci mi dost často vypadávají. To je ten čas, než se do toho člověk prostě dostane. Rozhodla jsem se tomu jít naproti a pořídila si Německy čteme zábavně. Je to dvojjazyčná kniha a co jsem do ní tak nahlédla, tak si myslím, že by mě to mohlo i bavit. No a protože kolik jazyků umíme, tolikrát jsme člověkem, najíždím teď tak trochu na vlny španělštiny. Tenhle cizí jazyk se mi prostě líbí. 
Úplně poslední věc, kterou jsem si pořídila, je sprchový gel značky Dermacol. Celkově mám tuhle jejich řadu moc ráda, protože se mi líbí obaly a jejich produkty krásně voní. Cenově jsou navíc přijatelné a určitě stojí za vyzkoušení. Vůně jablko/skořice je pro mě must have na zimu, tak jsem ho tam opravdu nechat nemohla.

Jak jste a tom vy a povánoční nákupy? Byli jste se někde podívat a ulovili jste něco, nebo se téhle slevové horečky neúčastníte?